Keď sa povie detstvo, tak pre mňa to znamená príroda -les, lúky a jazerá. Podľa toho čo dovoľovalo počasie sme celá rodina buď brázdili lesom, plávali v jazere alebo sa lyžovali. Vtedy sa mi zdalo, že je to tak vo všetkých rodinách. A že je to pre všetkých normálne.

Tajny-zivot-stromov-400x600Prečo o tom píšem?

V určitom momente svojho života som si uvedomila, že bez  lesa neviem žiť. A dala som si otázky.

Prečo ľudia hovoria, že odchádzajú do lesa, aby načerpali sily?

Prečo ľudia hovoria, že prichádzajú na výborné myšlienky práve v lese?

Že by na tom niečo bolo?

Asi pred 4 rokmi sa mi stala však zvláštna vec. Bolo to v období keď som intenzívne hľadala informácie o návrate k životu v prírode. Išla som zo zvedavosti na Permakultúrny kurz (trvalo udržateľné zdroje) a to čo ma očarilo bolo, ako školiteľka začala kurz. Zobrala nás do lesa a nechala ho vnímať. Potom nám povedala, aby sme si našli si svoj strom. Tak som si povedala : „Prečo nie“. Akosi spontánne som sa vybrala k jednej vysokej štíhlej bielej briezke. Krásna jemná biela kôra, príjemný dotyk, zaujímavá vôňa. Všetko to bolo tak zvláštne-zvláštne. Napriek tomu, že som veľakrát bola v lese, tak toto bolo trochu iné zistenie. Môžeš by ť v kľude, nemusíš nikde letieť a môžeš si vychutnať chuť lesa. Krásne majestátne stromy sa  nikde  neponáhľajú, stoja na mieste a predsa všeličo zažili. Keď sa „cvičenie“ skončilo, pobrali sme sa z lesa von. A zrazu som si uvedomila, že hneď nablízku stála ešte jedna krásna breza. Veľmi podobná tej mojej. Vnímala som, že akosi patria spolu. Žeby to bola paralela k môjmu životu?

Možno aj vy to vnímate podobne ako ja a preto vám chcem do pozornosti túto knihu. Hádajte o čom je? No, o lese.

Volá sa : Tajný život stromov od Petra Wohllebena. Na titulnej stránke má okrem majestátneho stromu  napísané toto: „Čo cítia a ako komunikujú stromy – objavte fascinujúci skrytý svet

Známy lesník Peter Wohlleben nám svojou knihou umožňuje nahliadnuť do skrytého života stromov. Stromy majú svoju pamäť, odovzdávajú si informácie, pociťujú bolesť, dokonca môžu dostať úpal a časom sa im tvoria vrásky. Mnohé stromy, ako napríklad duby, spolu navzájom komunikujú prostredníctvom vonných látok. Vo chvíli keď nejaký strom napadne hmyz, vysiela vône ako signály a všetky stromy v okolí upozorní na nebezpečenstvo.

Stromy láskyplne opatrujú svojich potomkov a ošetrujú starých a chorých susedov.

Zaujalo vás to?

Tu si to môžete objednať

http://eshop.biosferaklub.info/produkt/peter-wohlleben-tajny-zivot-stromov/